Ново засадените дръвчета, които са взети от разсадник обикновено нямат нужда от торове през първата година от развитието си, тъй като са снабдени с достатъчно хранителни вещества. Допълнително наторяване само би забавило растежът им. След първата година е добре в радиус от 2,5 метра около всяко дърво да започнете да добавяте торове. Това ще осигури достатъчно храна за продължаване на растежа. Добре е да се прилагат и листни торове, които много по-бързо и правилно се усвояват и дават всичко, от което дръвчетата имат нужда. Избягвайте да използвате торове от старото поколение като амониева селитра в близост до стеблото. Това може да се окаже пагубно за кората на младите разсади и тя да изгори.
Как да определим дали трябва да добавяме торове?
Визуалната инспекция е най-добрият начин за вземането на решение. Вижте дали листата не са променили цвета си към бледо зелен до жълт, дали не са намалили размера си и дали не падат преждевременно.
Методи за прилагане на торовете
Наторяването може да бъде пряко или косвено. Когато приложите торове в почвата около дърветата те се абсорбират от корените и така достигат до всяка част на растенията и следователно това косвеният начин. Прекият начин за прилагането е с течни торове, с които се пръскат листата.
График за прилагането на торове
Има периоди от годината, които са най-подходящи и ефективни и тогава растенията най-добре усвояват хранителните вещества. Такъв е например края на лятото и началото на есента, тогава дърветата в градината ни започват по-интензивен растеж. Той може да продължи през цялата есен, а и през зимата ако е по-топла. В началото на пролетта също е добре да се добавят известно количество хранителни вещества, които да подпомогнат цъфтенето и предпазването на цветчетата от окапване.
Летните месеци са неподходящи заради сушата, защото тогава по-трудно се усвояват веществата. Студените зими също са неподходящи за наторяване, тъй като дърветата тогава изпадат в летаргия.