Когато рожбата ви плаче, можете да реагирате по много начини. Бебетата откликват различно на намесата на родителите. С течение на времето ще установите какво е отношението му към вашите реакции.
- Идете при него и го вдигнете на ръце. В тази ранна възраст няма защо да се страхувате, че ще го разглезите.
- Ако вече знаете, че е гладно, подайте му гърда или шише. Ако се е хранило съвсем скоро, пъхнете в устата му биберон, за да отложите още малко храненето.
- Някои бебета се успокояват и заспиват, ако някой ги полюлее на ръце. При други този ефект се постига с увиване в одеалце.
- Някои родители извеждат бебето на разходка с количката или го возят с автомобил.
- Ако смятате, че бебето усеща болка, опитайте да го подрусате на коленете си.
- Друг метод е да поставите бебето върху гумена грейка с топла, не гореща вода, увита с пелена или хавлиена кърпа.
- Пуснете музика или попейте на плачливото бебе.
Макар че изследванията не са установили причините за плачливостта или коликите, напоследък предположенията се насочват към разликите между традиционните общества в развиващите се страни, където бебето е допряно почти постоянно до тялото на майката и съответно плаче много рядко, и нашето индустриално общество, където бебето е изолирано от майката в креватчето си и доколкото е възможно, от звуци, тъй като в повечето случаи спи в отделна стая.
Следователно през първите три месеца родителите няма защо да се безпокоят, че ще разглезят бебето, а е добре да го носят в платнено кенгуру, да го люлеят в механична люлка или да му пускат музика не само когато е неспокойно, но и през по-голямата част от деня.
Най-добре е да не се изтощавате. Вашето бебе също може да се измори. Не забравяйте, че плачът най-вероятно ще отшуми след навършването на третия месец. И не се обвинявайте, ако вашето бебе плаче по някой от гореописаните начини. След малко повече вслушване и практика ще започнете да разбирате по-добре какво иска да ви каже.