Как да реставрираме стари мебели и да им дадем нов живот

Реставриране на стари мебели

Много често по улиците до контейнерите за изхвърляне на отпадъци виждаме ненужни за някого износени столове, маси и шкафове.

Тъжна гледка или възможност за реставраторите?

Твърде често се заблуждаваме, че новото е по-качествено и красиво, но понякога то крие също дефекти, които могат да създадат допълнителни грижи за собствениците и разходи по поддръжката.

Нека бъдем наясно, че стария шкаф за чаши и бонбони на любимата Ви баба или люлеещия се стол, на който са ви държали на ръце в ранна детска възраст могат да оживеят с помощта на желание и щипка креативност.

Тази статия цели да Ви даде няколко съвета за освежаване на мебелите стъпка по стъпка. Тя може да бъде вдъхновение за всеки един със сърце и душа на опитен реставратор и любител на ретро мотивите.

Внимателна проверка на състоянието

Преди да пристъпите към сериозното почистване и поправяне, прегледайте състоянието на съответната мебел и преценете дали има сериозни повреди (счупени крака, вратички или други подвижни части).

Тези неща трябва да бъдат поправени преди да се пристъпи към естетичната част.

За да се предотвратят по-нататъшни негативни последици, е необходимо да се провери и за влага и плесен. Под влияние на климатичните условия и липса на поддръжка, дървеният материал може да се износи и повреди, което нарушава неговата функционалност.

Повърхността и леките повреди също могат да бъдат проблем, така че можете да проверите и за надрасквания, пукнатини, остатъчни големи петна или избледнели нюанси.

Качествено почистване на мебелите

За тази цел ще Ви бъдат необходими специален почистващ разтвор за дървени мебели и мека микрофибърна кърпа, за да се почисти прахта и мръсотията, наслоила се с годините.

Ако става въпрос за мебели от метал, се погрижете да отстраните ръждата с препарат, който няма да повреди материала.

Шкурене

За да премахнете старата остатъчна боя от дървените мебели и за да изгладите повърхността, е необходимо да използвате малка фина шкурка, която да не надраска съвсем покритието.

Шкуренето премахва неравностите и подготвя мебелите за ново боядисване.

Ако мебелите имат орнаменти или други декоративни елементи, бъдете внимателни и отново използвайте малката шкурка. Ако искате нещо по-удобно и бързо, заложете на шлифовъчна машина, която е с по-малък диаметър.

Поправяне на структурни повреди

Следва една от най-важните стъпки, от които зависи дълготрайността и устойчивостта на мебелите.

С времето и използването винтовете на някои предмети се разхлабват и изпадат. Необходимо е да проверите за такива дефекти и ги затегнете с помощта на отвертка или винтоверт.

За да премахнете дупки и пукнатини от дървесината, можете да заложите на специално лепило за дървесина или епоксидна смола.

Епоксидната смола е полимерен материал, който е водоустойчив на влага и изключително стабилен за свързване на дървен, метален и бетонен материал.

Един от аспектите на поправяне на структурни повреди също така е и претапицирането. Ако става въпрос за износен плат на диван или стол, можете да му вдъхнете живот, като изберете нова тапицерия, съответстваща с тази на домашния интериор.

За тази цел трябва да премахнете старата тапицерия внимателно, използвайки я за модел на слагане след това на новата. Бъдете внимателни с премахването, използвайки чукче, малки ножчета или клещи.

Финалното преобразяване – боядисване и лакиране

След като техническите и по-неприятни стъпки са изпълнени, е време да преминете към по-естетическата и креативна работа. За тази цел, както вече казахме, мебелите трябва да са добре почистени, поправени и изсъхнали (евентуално).

Преди да преминете към същинското боядисване, нанесете тоник върху дървената повърхност, за да се запази финият цвят на дървото.

Ако искате да освежите мебелите с по-различен цвят, потърсете подходящ нюанс, съвпадащ с този на стените и пода в дома Ви.

За да се запази максимално желаният цвят, нанесете няколко тънки слоя, като след всеки ден изчаквайте да изсъхне. За да предотвратите износването на цвета, добавете лак за завършек.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *