
Почистването на мебелите е част от интериорната поддръжка, която никак не е за подценяване.
За да се радвате на красотата на своите мебели за по-дълъг период от време, е необходимо да ги почиствате редовно. Също така, поправяйте техните дефекти, ако има такива.
В зависимост от материала, от който са направени, има различни начини, които могат да бъдат полезни, лесни и бързи.
Резултатите ще бъдат гарантирани, но за тази цел можете да отделите няколко минути в четене, ако тази статия представлява интерес за Вас.
Дървени мебели
Нека започнем с най-често срещания избор на мебели, а именно тези от дърво. Дървото е податливо на влага, която може да го захаби и доведе до поява на мухъл или плесен.
Ако Вашите мебели се нуждаят не само от почистване, но и от цяла една реставрация, е необходимо на първо място да обърнете внимание на две основни неща.
Те се състоят в това, дали са повредени в резултат от климатични условия и дали имат нужда от техническа поправка.
Ако искате да отстраните напуквания и надрасквания, заложете на епоксидна смола. Тя е водоустойчив полимер, който слепва пукнатини и счупвания на масивни материали.
За да почистите любимите си мебели от дърво, можете да заложите на мека микрофибърна кърпа и специален препарат за почистване на дърво. За по-интензивно почистване използвайте леко навлажнена кърпа, без да прекалявате с водата – това може да надуе дървения материал и да го деформира.
Не забравяйте да лакирате периодично мебелите си, за да запазите естествения и изискан блясък и красота. Лаковото покритие може да запази дървото от захабяване и замърсявания поради своя защитен слой.
За да предотвратите избледняване и захабяване, пазете мебелите си от пряка слънчева светлина. Можете да пробвате с покривка, ако става въпрос за маса, или със специални покривала за столове.
Тапицирани мебели
Кожата и тапицерията изискват по-специални и внимателни грижи, за да могат да запазят максимално качеството и цвета си за по-дълго време. Потърсете специални препарати, които почистват кожа, за да не причините напуквания и прокъсвания.
За почистване на по-сериозни и мазни петна, заложете на бабиния домашен разтвор от вода и оцет. След почистването нанесете специален балсам за кожа. Той ще запази дълготрайността ѝ и ще предпази максимално от пряка слънчева светлина.
За да премахнете прах и петна от текстил и велур, можете да използвате прахосмукачка – бързо, лесно и ефективно почистване. За по-силно замърсени зони, използвайте разтвор от вода и течен сапун и мека кърпа.
За премахване на прах и петна от велур, можете да използвате специални неагресивни почистващи препарати.
Метални мебели
Металът е податлив на ръжда, причинена от прекия контакт с водата. Ръждата е неприятна гледка и може да увреди дълготрайно материала, затова използвайте препарат за полиране на метални мебели или почистване на ръжда.
Специалните препарати и спрейове създават защитен слой от влагата и корозията. Тук отново можете да приложите домашните методи за почистване от по-силни замърсявания, като използвате разтвор от сода за хляб и вода.
Бъдете внимателни, не поставяйте течности върху метални мебели и ако видите лека поява на ръжда, я отстранете в зародиш. Сухите места далеч от пряка слънчева светлина са предимство за металните мебели.
Стъклени мебели
Стъклото е чувствителен материал, поставен на риск от пропукване, счупване и остатъци от мазни петна и пръсти. За неговото качествено почистване използвайте специални препарати за стъкло или отново добрия стар разтвор от вода и оцет.
За да забършете без да оставяте още повече следи, използвайте микрофибърна мека кърпа или дебела хартия, която не се накъсва.
Не е препоръчително да се поставят прекалено тежки предмети върху стъклените мебели (които са най-често маси), защото това може да доведе до повреждане на тяхната стабилност – напуквания и счупвания.